Grassroots.
Furcsa kifejezés sokan ma sem tudják mit jelent.
Angol szó, de ha lefordítjuk nem sokkal jutunk előbbre.
Szó szerinti fordításban „fűgyökerek”.
Ebben az esetben csak nagy fantáziával találhatunk kapcsolatot a labdarúgással, hiszen ezt a csodálatos játékot –többnyire- füvön játsszák.
Azazhogy ez sem fedi teljesen a valóságot hiszen- mint később látjuk- éppen a Grassrootsnak még a fű sem feltétele-sőt!
A Grassroots lényege, hogy a futballt szinte bárhol lehet játszani: földes, salakos, ”ősgyepes” területen, utcán, mezőn.
Akiknek személyi száma félszáz körül kezdődik még talán emlékeznek az iskolai tanórák utáni utcai futballra.
Mindössze egy bármilyen állagú, méretű labdára volt szükség, kapunak nagyszerűen megfelelt a kibővített funkciójú iskolatáska. Igaz akkor még ismeretlen fogalom volt a forgalmi dugó.
Az UEFA megfogalmazása szerint: „Grassroots az olyan labdarúgó tevékenységek összefoglaló neve, amely nem hívatásos, nem foglalkozásszerű. Az abban résztvevők saját örömükre vesznek részt benne.
Így már érthető.
A futballozás nyújtotta élményekhez, pozitív egészségügyi és szociális hatásaihoz mindenkinek joga van, függetlenül nemétől, korától, egészségügyi állapotától, vallási hovatartozásától.
Tehát a futball mindenkié!
Okkal kérdezhetik: mi köze ennek a profi másodosztályba visszatérő és stratégiailag nagy terveket szövögető Szeged-Csanád Grosics Akadémia labdarúgó csapatához?
A kérdés megválaszolását segíti a cikkhez tartozó kép, mely megmutatja a labdarúgás egészét, a hivatásos labdarúgás (látványsport) és a Grassroots (szabadidős labdarúgás) egymáshoz való viszonyát annak tükrében, hogy a világon hányan űzik a futballt hivatásszerűen, illetve szabadidejükben önmaguk szórakoztatására.
Őze Tibor (Szakmai tanácsadó)